نصب و اجرای هایپر وی Hyper V

نصب و اجرای هایپر وی Hyper V را در این مقاله بخوانید.

تصویر زیر System Center Virtual Machine Manager را نشان میدهد که همانطور که مشاهده میکنید میتوانید در آن Cloud درست کنید. لیست VM ها در آن موجود  است و برای وصل شدن به هرکدام به آن ها مطابق شکل Connect میشویم:

1

نصب Hyper-V

برای نصب Hyper-V :

  • قبل از هرکاری از IP ی کامپیوتر مطمئن میشویم و اسم کامپیوتر را تغییر میدهیم.

ابتدا به Server Manager میرویم و به Add Roles And Features  و Role مربوط به Hyper-V را نصب میکنیم.

وقتی در این قسمت تیک خورد مانند تصویر زیر یعنی  مشکلی برای نصب نخواهید داشت اما اگر تیک نخورد یعنی برای نصب آن مشکل دارید.

2

در ادامه یک سری سوال پرسیده میشود که ما تا مرحله ی آخر که Finish است و چیزی را تغییر نمیدهیم تا بعد در مورد Configuration آن مفصل صحبت خواهیم کرد. بنابراین Next میکنیم و در انتها Finish را میزنیم.

3

4

فقط در یکی از مراحل جایی که فایل  VM ها قرار است ذخیره شود را باید  مشخص کنید:

5

هر Virtual Machine یک ماشین مجازی است که emulation ای است از یک کامپیوتر فیزیکی. یعنی cpu ، memory ، RAM  و.. دارد که همگی مجازی هستند. یعنی از یک سری فایل تشکیل شده اند. یک سری فایل های هر Virtual Machine مهم است (از بقیه فایل ها مهم تر است). یک فایلی دارد به نام vDisk که مربوط به دیسک مجازی آن است و یک فایلی به نام VM Configuration دارد که کانفیگ VM در آن است. مثلا  VM چندتا کارت شبکه دارد، چقدر RAM، چقدر CPU دارد و .. .

  • پسوند فایل VM Configuration، XML است و پسوند VDISK هم ، VHD  یا VHDX هستند. در تصویر بالا باید محل ذخیره سازی هرکدام را مشخص کنیم. سپس Install را میزنیم.

وقتی کامپیوتر restart میشود و بالا می آید  کنسول Server Manager را باز میکنیدو مشاهده میکنید یک تیکه از نصب Hyper-V بای مانده و   اتوماتیک این کار را انجام میدهد،

6

نکته: برای باز کردن پنجره ی Server Manager میتوانیم از دستور زیر استفاده کنیم:

7

بعد از اینکه نصب انجام شد به Administrative Tools میرویم و کنسول Hyper-V را Run میکنیم (یک shortcut هم روی دسکتاپ میسازیم):

8

همانطور که مشاهده میکنید کنسول Hyper-V به صورت زیر است که اسم Host در این تصویر HV100 است و در حال حاضر VM هم وجود ندارد:

9

طبیعی است که اگر بخواهیم یک VM درست کنیم right click میکنیم و New Virtual machine رو میزنیم. مراحل رو ادامه میدهیم و یک VM میسازیم و زمانی که ساخته شد روی آن کلیک راست میکنیم و Connect رو میزنیم و بعد از آن ماشین را روشن میکنیم. تمامی مراحل ساخت VM جدید به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

ما برای اینکه صلاحیت درست کردن یک VM جدید را پیدا بکنیم باید دوتا Concept را یاد بگیریم تا بتوانیم VM درست کنیم:

  • VNetworking

  • VStorage

امیدواریم نصب و اجرای هایپر وی Hyper V را در این مقاله به درستی یاد گرفته اید.

نویسنده:مهندس محمد آجورلو

admin