نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو

آشنایی اولیه نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو

در این مقاله به آموزش نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو می‌پردازیم.

دستگاه های Unmanageable‌ :

دستگاه طبق هر آن چیزی که کمپانی تعیین کرده کار می کند و نمی توان آن را مدیریت کرد.

دستگاه های Manageable :

یک سوئیچ را در نظر بگیرید : می دانیم که همه سوئیچ ها Mac Address Table ‌ دارند اما گاهی می خواهیم تعیین کنیم که سوئیچ به چه صورت روی این جدول کار کند. مثلاً بگوییم با این Mac Address هایی که ما می گوییم جدول را پر کن. برای کارهای این چنینی باید سوئیچ راهی داشته باشد که بتوانیم آن را مدیریت کنیم، یعنی باید یک خروجی داشته باشد که از طریق آن بتوانیم به سیستم عاملی که درون سوئیچ وجود دارد دستور بدهیم که چه کارهایی را انجام دهد و چه کارهایی را انجام ندهد در نتیجه باید از سوئیچ Manageable استفاده کنیم.

مسلماً وقتی می توانیم روی یک دستگاه Configuration انجام بدهیم که بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم پس داخل دستگاه سیستم عامل گنجانده شده ، سیستم عامل داخل دستگاه های Cisco ، IOS است(در دستگاه تحت یک فایلی هست با پسوند .bin)

×  در اثر اشتباه کاربر IOS دستگاه ممکن است بپَرد اما به این راحتی نیست.

حالا که این دستگاه ها IOS دارند پس باید مثل Case کامپیوتر داخلشان شامل یک سری چیزها مثلHard Disk ، حافظه و … باشند.

معرفی حافظه های دستگاه های سیسکو :

برای اینکه نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو فرا بگیرید باید در ابتدا ببینید دستگاه های سیسکو چند نوع حافظه دارند.

دستگاه های سیسکو چند نوع حافظه مختلف دارند :

ccna-1-pfh

RAM : در دستگاه های کامپیوتر حافظه فرار است، مسلماً Running Config  که در حافظه RAM گنجانده می شود چیزی هست که می تواند فرار کند.

Nv RAM‌ : حافظه غیرفرار و ماندگار است، خودش در غالب فایل Config.text داخل Flash ذخیره می شود فقط چون در غالب یک حافظه جداگانه در حافظه RAM بالا می آيد به آن Nv RAM می گویند یعنی خودش یک Process حافظه ای می گیرد.

ROM : در دستگاه های Cisco ، Boot شدن دستگاه را برعهده دارد و مشخصات دستگاه و پارامترهای Boot دستگاه را نشان می دهد ، نشان می دهد که IOS دستگاه چیست و از کجا باید شروع به Load شدن کند.

Flash : مثل فلش های معمولی است که داخل دستگاه قرار داده شده، در Router های Cisco می توانیم این فلش را بیرون بیاوریم که ا این کار  سیستم بدون سیستم عامل (IOS) می شود، وقتی که به دستگاه وصل می شویم می خواهیم شروع به کار کردن با IOS دستگاه کنیم یک چیزی جلوی ما قرار می گیرد به نام CLI که از طریق آن می توانیم دستورهای مربوط به دستگاه را بنویسیم، هر کاری که در این محیط انجام می دهیم یعنی داخل Running Config اتفاق می افتد که دستورات را می گیرد و اجرا هم می کند اما اگر دستگاه را خاموش و روشن کنیم این حافظه از بین میرود مگر اینکه بعد از اینکه این دستورات را در این قسمت نوشتیم در غالب فایلی ذخیره کنیم به نام Config.text که این فایل داخل Flash ذخیره می شود، هر بار که دستگاه بالا می آيد محتوات این فایل را داخل حافظه RAM ، Load می کند و در غالب Running config اضافه می کند به محتویاتی که جلوی چشم ماست ، حالا ما می توانیم اگر خواستیم چیزی به آن اضافه یا از آن کم کنیم که با زدن یک دستور می تواند در نهایت ذخیره شود.

× در محیط CLI ، Ctrl+z کار نمی کند اگر خواستیم دستور قبلی که زده ایم را بیاوریم از فلش سمت بالا روی کیبورد استفاده کنیم.

تنظیم دستگاه های سیسکو :

حالا چگونه می توان با یک دستگاه ارتباط برقرار کرد؟

سوئیچ دارای یک Port هست که بر رویشان  Console نوشته شده ، یک کابل آبی فیروزه ای (رنگ مشکی هم دارد) داریم به نام کابل Console که یک سر آن سوکت RJ45 هست و سر دیگر آن RS232 می باشد، سرRJ 45 می خورد به Port Console ، طرف RS232 می خورد به PC که قرار است با استفاده از آن سوئیچ را Configure کنیم.

کابل کنسول را در شکل زیر می بینیم :

کابل کنسول-pfh

× کابل Console کابل Ethernet به حساب نمی آيد، کابل Serial هست و کابل Config و تنظیم دستگاه می باشد.

× وقتی که ما می خواهیم یک دستگاه را Configure کنیم با لپ تاپ می رویم، لپ تاپ های امروزه پورت  RS232 را ندارند در اینجا ما به یک تبدیل نیاز داریم که به آن تبدیل RS232 بهUSB  می گویند و به شکل زیر است :

تبدیل RS232 بهUSB -pfh

که می آيد این RS232 را می گیرد و تبدیل می کند به USB تا بتوانیم آن را به لپ تا‍‍پ وصل کنیم.

حالا برای اینکه بتوانیم در لپ تاپ خودمان محیط Config را ببینیم احتیاج به یک نرم افزار ترمینال داریم  مانند : HyperTerminal ، PuTTY ،  SecureCRT  و …

× خوبی نرم افزار هایی مثل PuTTY و SecureCRT این است که امکان استفاده از Tab هم به ما می دهد.

× RS232 یک کابل Serial‌ است، با کابل Serial ما باید از طریق نرم افزارهای Terminal با دستگاه ارتباط برقرار کنیم.

ccna2-pfh

سوئیچ را روشن می کنیم،  همان طور که می دانیم سوئیچ یک دستگاه Active است چون Power می خورد کابل کنسول را بر می داریم سر RJ45 آن را به سوئیچ و سر RS232  آن را به کامپیوتر وصل می کنیم، بعد داخل Desktop به دنبال یک نرم افزار Terminal  می گردیم مثل PuTTY (چون برای اینکه محیط تنظیمات را ببینیم یک Software می خواهیم ) ، این نرم افزار کارهای مختلفی می تواند انجام دهد از جمله اینکه می تواند به کابل Serial وصل شود پس در قسمت Session، Connection Type را برروی Serial می گذاریم و قسمت Bit Per Second را قرار دادیم9600  یعنی با این مقدار Bandwidth ارتباط برقرار است بعد Ok می کنیم حالا به محیط CLI وارد شده ایم.

× Clock Rate کابل سریال در سیسکو به صورت Default، 9600  می باشد یعنی 9k.

در زمان های قدیم روی دکمه Enter نوشته شده بود Return  (منظور از آن Return ی است که اول محیط CLI نوشته شده است  همان Enter است )

یکی از خوبی های سیسکو حساب شده عمل می کند، مایکروسافت یک برنامه به نام Blue Screen دارد که بدون هیچ بهانه ای جلوی چشم ظاهر می شود!

هر دستوری که در CLI می زنیم این دستورات در Running Config وجود دارد و اجرا می شود اگر دستگاه خاموش و روشن شود این دستورات از بین می رود مگر اینکه آن را Save کرده باشیم که در آن صورت در Start up Config می رود .

معرفی Mode های دستگاه های Cisco‌ :

معرفی Mode های دستگاه های Cisco‌ -pfh

اولین Mode  که در دستگاه های سیسکو جلوی چشم ما قرار می گیرد User Mode است که نشانه اش نوشته شدن واژه Switch یا Router است به همراه علامت بزرگتر.

دومین Mode نیز Privilege Mode  نام دارد که مد دسترسی نامیده می شود و نشانه اش نوشته شدن نام Switch  یا Router است به همراه # (شارپ).

سومین Mode که مد اصلی هست Global Mode نامیده می شود.

× در هر Mode می توانیم Command های مخصوص به آن Mode را بزنیم.

× مسلماً Mode  اول Command های زیادی ندارد چون هرکسی که دستگاه را روشن میکند به این Mode می رسد البته می توانیم برای آن پسورد بگذاریم.

برای رفتن از User Mode‌ به Privilege Mode از دستور زیر استفاده می کنیم:

Enable

و برگشتن از Privilege Mode به User Mode  با استفاده از دستور زیر :

 Exit  or  Disable

برای رفتن از Privilege Mode به Global Mode از دستور زیر استفاده می کنیم :

Configuration Terminal

که مخفف آن conf t  می باشد.

برگشتن از Global Mode به Privilege Mode با استفاده از دستور :

Exit

چند تکنیک برای نوشتن دستور در محیط CLI :

× در هر Mode که باشیم با گرفتن ؟ می توانیم تمام دستورات آن Mode‌ را ببینیم.

مثلاً اگر بخواهیم ببینیم که چه دستوراتی با e شروع می شوند  e?را می زنیم.

اگر قصد وارد کردن دستور Enable را داریم برای راحتی کار می توانیم 2 کار را بکنیم یا اینکه بزنیم en و بعد Enter یا اینکه از En+Tab استفاده کنیم (اگر بزنیم e+Tab نمی فهمد چون دو تا دستور داریم که با e  شروع می شود یکی enable است و دیگری  ‌Exit باید حتماً بزنیم En+Tab تا بفهمد منظور Enable است)

× اگر یک دستوری را اشتباه بزنیم و 255.255.255.255 را ببینیم این چهار تا 255 یعنی اینکه این دستوری که ما زده ایم نامفهوم بوده و می خواهد برود از طریق اینترنت ببیند چه بوده است چون به اینترنت دسترسی ندارد آن را Broadcast کرده است در این مواقع برای اینکه بتوانیم سریع تر از این حالت خارج شویم از ترکیب دکمه های Ctrl+Shift+6 استفاده می کنیم.

بین شماره گزاری Port های Switch و Router تفاوت هایی وجود دارد.

دستگاه ها می توانند برروی خودشان Module بخورند ، Module خود Router از صفر شروع می شود حالا اگر بخواهیم باز هم به آن Module اضافه کنیم می شود یک .

اگر در یک سوئیچ داشته باشیم : Interface Fast Ethernet 0/1 ، عدد اول یعنی صفر همان شماره Module است و عدد دوم یعنی یک شماره Port می باشد.

× شماره Port در Switch از یک شروع می شود اما در Router از صفر شروع می شود.

× Router ها By Default دو Port دارند.

× به هر کجای دستگاه که بخواهیم دسترسی داشته باشیم مثلاً بخواهیم وارد یک Interface دیگر بشویم موظف هستیم تا Global Mode برویم.

نحوه ی اتصال به دستگاههای سیسکو  نویسنده:مهندس یاشار رجایی

admin

    دیدگاه‌ها