معرفی و قابلیت های SYSTEM CENTER OPERATION MANAGER(بخش سوم)

برای مطالعه بخش دوم معرفی و قابلیت های SYSTEM CENTER OPERATION MANAGER اینجا کیلیک کنید.

معرفی و قابلیت های SYSTEM CENTER OPERATION MANAGER

11-1 ) ثبت و نگهداری اطلاعات تاریخی پایش سیستمها و امکان تهیه گزارشهای سفارشی.

 ثبت و نگهداری اطلاعات، تهیه گزارشات سفارشی

یکی از قابلیتهای کلیدی Operation Manager  امکان نگهداری وقایع و لاگ ها بصورت طبقه بندی شده جهت انجام Dataware house  میباشد. در واقع Dataware house این امکان را به مدیران شبکه میدهد تا با اتصال به یک پایگاه اطلاعاتی بسیار غنی از وضعیت لایه های گوناگون شبکه (سرویس و تجهیزات) انواع گزارشات متنوع را در هر سطحی تهیه نمایند.
نمونه ای از Report های تهیه شده :

1-1 1      

12-1 )  ارایه نرخ رشد مصرف منابع سیستمی از طریق تجزیه و تحلیل میزان مصرف منابع در بازه های زمانی گذشته.

13-1 )  پایش تجهیزات و سیستمهای Mainframe

پر واضح است که سیستم مانیتورینگ جامع میبایست توانایی پایش تجهیزات سخت افزاری را دارا باشد،Operation Manager  در 2 سطح میتواند به این نیاز مدیران پاسخ دهد.
 1- تجهیزات شبکه
 2- تجهیزات Mainframe

Operation Manager به منظور پایش تجهیزات شبکه ، توانایی مانیتور کردن روتر ها و سوییچ ها و دیگر تجهیزات فیزیکی همانند دستگاههای ذخیره سازی و … را دارا میباشد. این موارد شامل Interface ها و پورت ها، Vlan ها و گروه های Hot Standby Router Protocol و همچنین Firewall ها و Load Balancer ها و…. فارغ از برند آنها می باشد.
شرکتهای بزرگی همانند IBM, HP ,… جهت پایش  Mainframe های خود اقدام به ساختن MP های متفاوت با توجه به نیاز سازمان می نمایند.

Operation Manager قابلیت نمایش چگونگی اتصال شبکه به کامپیوتر ها از طریق Network Vicinity View Dashboard را می دهد. از طریق این Dashboard می توانید شمای Topology را مشاهده کنید، همچنین سلامت هر یک از Network Device ها، کامپیوتر ها و Connection های بین آن ها قابل رویت خواهد بود.

2

1 ) قابلیت کنترل حسگرهای محیطی، دما، رطوبت، ولتاژ ورودی و خروجی، وضعیت آرت و نشت آب در محیط سایتهای انفورماتیکی و دیتا سنتر و مراکز داده سیار

  Operation Manager یک سیستم مانیتورینگ Enterprise  میباشد از این رو امکان برقراری ارتباط با انواع مختلف سنسورهای حرارتی، رطوبتی بوده و به منظور کنترل و اندازه گیری دقیق رطوبت ، دما ، ولتاژ ورودی یا خروجی و …. دارای ماژول‌ها و سنسورهایی میباشد که پس از تهیه و تعبیه آنها در دیتا سنتر ، امکان مانیتورینگ موارد فوق را فراهم مینماید .
در این بخش پیشنهاد تیم کارشناسان شرکت ارویس مطالعه شرایط محیطی بانک و سپس تهیه LOM مورد نیاز جهت خرید سنسورهای لازمه و ارتباط با سیستم جامع مانیتورینگ میباشد.

3

15-1 ) قابلیت مانیتورینگ و مدیریت سیستمهایی که امکان ( اجاره) نصب Agent بر روی آنها وجود ندارد.

مانیتورینگ بصورت Agentless / Agentbase

سیستم مانیتورینگ Operation Manager  توانایی پایش سرویسها و تجهیزات را به 2 صورت کلی Agentbased  و Agenless  دارد ، از این رو جهت مانیتورینگ به صورت Agenbase مدیر مربوطه میتواند با استفاده از کنسول Discovery سیستمهای مورد نظر را پیدا نماید و بصورت متمرکز (و یا دستی) اقدام به نصب Agent بر روی آنها نماید.
از آنجایکه امکان نصب Agent  بر روی تجهیزات سخت افزاری شبکه ای (همانند سوییچ ، روتر و …) وجود ندارد Operation Manager میتواند با بهره گیری از استانداردهای موجود در این حوزه(همانند SNMP) اقدام به مانیتورینگ و پایش چنین تجهیزاتی نماید.

4

16-1 ) نرم افزارهای مدیریتی باید دارای یکپارچگی باشند، تا بتوانیم مدیریت سرویس داشته باشیم.

امکان مدیریت یکپارچه در توضیحات بند 4-1 و معرفی نرم افزار بیان شده است.

2) مدیریت شبکه

1-2 ) مدیریت خرابی

2-2 ) مدیریت کیفیت پهنای باند

3-2 ) قابلیتهای عملیاتی نرم افزار سیستم جامع مانیتورینگ در حوزه مدیریت شبکه

1-2 ) مدیریت خرابی

1-1-2 ) نمایش خرابی بر روی نقشه گرافیکی توپولوژی تجهیزات (بصورت خطی یا گرافیکی)

 Graphical Topology

Operation Manager قابلیت نمایش چگونگی اتصال شبکه به کامپیوتر ها از طریق Network Vicinity Dashboard را می دهد. از طریق این Dashboard می توانید شمای Topology را مشاهده کنید، همچنین سلامت هر یک از Network Device ها، کامپیوتر ها و Connection های بین آن ها قابل رویت خواهد بود.

5

2-1-2 ) امکان ذخیره (بانک اطلاعات) خرابی ها بر اساس تقویم رخدادها.

 Operation Manager  جهت نگهداری تنظیمات و لاگ‌های سرویس‌ها و تجهیزات از SQL بعنوان بانک اطلاعاتی استفاده مینماید که امکان ثبت وقایع و نگهداری Event ها ونیز گزارش خرابی ها بر اساس تقویم رخدادها را فراهم میکند

ادامه دارد …

برای مطالعه ادامه مطلب و بخش چهارم معرفی و قابلیت های SYSTEM CENTER OPERATION MANAGER اینجا کیلیک کنید.

نویسنده : مهندس محمد آجورلو

admin