زبیکس Zabbix (قسمت دوم)

بخش اول این مقاله را می توانید در اینجا مطالعه فرمائید

نرم افزار مانیتورینگ شبکه متن باز ZABBIX

نرم افزار مانیتورینگ شبکه ZABBIX رایگان بوده و تحت لایسنس  GPL منتشر میشود، بنابراین برای مصارف تجاری و غیر تجاری مناسب و کاربردی است

شما میتوانید بدون محدودیت تعداد بیشماری دستگاه های شبکه را مانیتور کنید.

شما میتوانید اسکریپت های  ZABBIX را به صورتی که با شرایط شما سازگار باشد را طرح ریزی کنید ، و یا ازقابلیت سفارشی شدن نرم افزار مانیتورینگ شبکه ZABBIX بهره ببرید.

بدون وابستگی به فروشنده

سورس کد سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX کاملا در دسترس است، بنابراین بخش IT سازمان شما هیچ وابستگی به بخش تجاری نخواهد داشت.

تمامی اطلاعات جمع آوری شده ذخیره میشوند و به راحتی در دسترس هستند و میتوانید آنها را استخراج کرده و یا با سیستم دیگری سازگار کنید.

مانیتورینگ فعال

منابع ارائه شده توسط سرویس مانیتورینگ شبکه zabbix برای کمک به کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش downtime، و افزایش کیفیت سرویس های تجارت شما است.

هشدار آماده باش (Stay Alert)

از آنجایی که Frontend نرم افزار مانیتورینگ zabbix تمامی اطلاعات مربوط به محیط را فراهم میکند، zabbix میتواند از طریق sms, email, jabber برای هر رویداد یک پیغام ارسال کند. شما می توانید به راحتی هر سرویس هشدار دیگری را نیز در zabbix پیاده سازی کنید. مانند ارسال تیکت در سرویس پشتیبانی یک شرکت به محض وقوع رویداد.

کنترل کننده رویداد (Event Handler)

شاید موقعیتی به وجود آید که سیستم به صورت اتوماتیک بتواند مشکل را حل کند. از Restart یک سرویس گرفته تا به کار گیری یک سرور جایگزین از طریق IPMI، نرم افزار مانیتورینگ zabbix میتواند این کارها را برایتان انجام دهد.

حل سریعتر

اگر اطاع رسانی اولیه و یا راه حل اتوماتیک اولیه کارساز نبود نرم افزار مانیتورینگ شبکه zabbix میتواند متخصصان شبکه و مدیر شبکه را مطلع سازد و یا حتی بعد از آن عمل دیگری را انجام دهد.

مدیریت مشکلات

زمانی که متخصصی بر روی مشکل جاری در حال کار کردن است، میتواند اعلام اطلاع نموده و حتی نظر خود در این مورد را کامنت نماید.این امکان ویژگی کار گروهی را تقویت کرده و سطح بالایی از مدیریت مشکلات را به ارمغان میاورد. همچنین باعث میشود که ناخواسته از مشکلات چشم پوشی نکنید. نتیجه این کار باعث کنترل بهتر بر روی محیط و شبکه و کاهش Downtime و بهبود تجربه مشتری میشود.

اطلاعات مفید

بعضی از جزئیات در مورد یک دستگاه مانند برنامه های کاربردی و مشخصات سخت افزاری و محل و شماره سریال و … میتواند برای حل مشکل، ارزشمند باشد. به همین منظور zabbix پروفایلی برای منابع میزبان در نظر میگیرد و تمامی این اطلاعات را آنجا ذخیره مینماید. در zabbix نسخه ۲ به بالا این اطلاعات به صورت خودکار ذخیره میشوند Zabbix این امکان را به شما میدهد که zabbix را برای هر محیطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نامه نویسی برای zabbixوجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

آماده مانیتورینگ در سطح سازمانی

 

مقیاس پذیری برای محیط های بسیار بزرگ

zabbix طوری طراحی شده است که از کوچکترین شبکه ها با چند دستگاه تا بزرگترین شبکه ها با هزاران دستگاه را پشتیبانی میکند. در حال حاضر وجود zabbix در حال اجرا در شبکه ای با بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دستگاه مانیتور شده، نشان دهنده توانایی zabbix در مانیتور کردن بیش از ۳،۰۰۰،۰۰۰ بررسی در دقیقه با استفاده از سخت افزارهای سطح متوشط و جمع آوری داده هایی با حجم گیگابایتی به صورت روزانه دارد. این سطح از مقیاس پذیری با استفاده از الگوریتمهای هوشمند و کارآمد امکان پذیر است که امکان تقسیم بندی کامپوننت ها را در سرورهای متفاوت میسر میسازد و در نتیجه کارایی فوق العاده ای را ایجاد مینماید.

مانیتورینگ توزیع شده

سیستم مانیتورینگ Zabbix این قابلیت را دارد که به صورت متوسط ۱۰۰۰۰۰ دستگاه را به صورت همزمان روی یک سرور مانیتور نماید. این عدد شاید برای بسیاری از سازمان ها کاملا مناسب باشد ولی برای برخی از سازمان ها نیاز به مانیتور شدن تعداد بیشتری از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه می باشد.

برای حل این مشکل Zabbix اقدام به ارائه راه حلی تحت عنوان طراحی مجزا و لایه ای نموده است. در این طراحی به ازای مجموعه ای از Client ها یک سرور خاص (Proxy) در نظر گرفته می شود که اطلاعات را از Client ها دریافت کرده و پس از پردازش آن برای سرور مرکزی ارسال می نماید. در نتیجه با استفاده از این نوع طراحی می توان به هر میزان که نیاز باشد از سرورهای Proxy استفاده گردد و عملا نگرانی از بابت تعداد Client ها وجود نخواهد داشت.

در این نوع طراحی علاوه بر امکان کنترل تعداد زیادی از تجهیزات و سرویس هابه صورت همزمان، امکان دسته بندی مناطق مانیتورینگ و مدیریت هرچه بهتر آنها بر اساس هر Proxy نیز به سیستم مانیتورینگ اضافه می شود.

استفاده بهینه از پهنای باند ارتباطی بین مرکز و شعبات نیز در این حالت از طراحی جزء یکی از مهمترین مزایای این نوع از طراحی می باشد. چرا که در این حالت به جای اینکه هر کدام از تجهیزات جداگانه اطلاعات آماری خود را به سمت سرور مرکزی ارسال نمایند ، همه این اطلاعات در اختیار Proxy قرار گرفته و در نهایت از طریق یک Connection به سمت سرور مرکزی ارسال می گردد.

لذا این امر علاوه بر کاهش پهنای باند مصرفی و نیز کاهش تعداد Connection هایی که در هر زمان باید از طریق سرور مرکزی کنترل گردد، این امکان را برای مدیران شبکه سازمان ایجاد می نماید که بتوانند از طریق اعمال سیاست های امنیتی خاص، نسبت به ارتقاء سطح امنیت بستر ارتباطی بین مرکز و شعبات اقدامات لازم را صورت دهند. از جمله به کارگیری Firewall  ها که باید پورت های مجاز در آنها تعریف و به کار گرفته شود.

بهینه شده برای کارایی بالا

یکی از قابلیت های اصلی این سیستم مانیتورینگ استفاده از Agent های با کارایی بالا می باشد. به شکلی که هر کدام از این Agent ها این قابلیت را دارا می باشند داده های بسیار متنوع و کاربردی را جهت مانتورینگ و کنترل Client ها به سمت سرور ارسال نمایند.

ویژگی مهم و منحصر به فرد این سیستم این است که به ازای تمام سیستم عامل ها Agent خاص آن سیستم عامل وجود داشته و هیچ گونه نگرانی از بابت تفاوت در سیستم عامل Client ها وجود ندارد. لذا این سیستم در سمت Client ها بر روی سیستم عامل های Windows, Linux, Unix, Solaris, FreeBSD, OpenBSD,OS X,…  قابل اجرا می باشد.

وجود Agent   برای سیستم عامل های مختلف، این امکان را به مدیران IT  سازمان می دهد که به جای استفاده جزیره ای از سیستم های مانیتورینگ متفاوت، بتوانند با استفاده از سیستم مانیتورینگ ZABBIX به صورت یکجا تمام سیستم ها، تجهیزات و سرور های خود را ، فارق از اینکه از چه سیستم عاملی استفاده می نمایند کنترل کرده و نظارت خاص بر روی هر یک از آنها داشته باشند.

طراحی خاص هر Agent برای سیستم عامل ها امکان مانیتورینگ خاص هر کدام از سیستم عامل ها را نیز برای مدیران IT  سازمان ایجاد می نماید. به عنوان مثال مانیتور کردن event log در سیستم عامل ویندوز، موردی است که خاص این سیستم عامل می باشد و سیستم های دیگر مکانیزم Log خاص خودشان را دارند.

علاوه بر این استفاده از Agent  های کاملا متنوع و کاربردی روی سیستم عامل های مختلف به ارتقاء سطح امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین Client و Server کمک می کند. چرا که استفاده از روش سنتی دریافت اطلاعات نظیر SNMP V1,2 از لحاظ امنیتی دارای نقاط ضعف بسیاری می باشد که این امر عملا باعث شده است که بسیاری از سازمان ها ترجیح دهند از روش های دیگر برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمایند.

دسترسی بالا

دسترسی بالا به یک نرم افزار سطح بالا اصلی ترین مزیت آن است، از این رو تمام کامپوننت های zabbix با استفاده از کنترل بافر داده های کارآمد در شبکه مصون هستند.

بدون نیاز به حالت تعمیر و نگهداری

در یک شبکه بسیار بزرگ با تعداد زیادی دستگاه، مطمئنا بروز نگه داشتن تمامی Agent ها کار آسانی نخواهد بود. از این رو تمامی ورژن های zabbix با تمامی ورژن های Agent ها سازگار هستند. این سازگاری تقریبا مربوط به اولین نسخهZABBIX Agent  یعنی ۱۰ سال پیش میشود.

بروز رسانی zabbix از یک نسخه  به نسخه دیکر کار بسیار آسانی است  و نیاز به هیچ تغییری در تنظیمات پشت صحنه دیتابیس وجود ندارد.

همه چیز در مورد تغییرات تنظیمات و راه اندازی مجدد سیستم بعد از  بروز رسانی سیستم را فرموش کنید! تقریبا تمام سیستم zabbix  از طریق یک اینترفیس ساده و تحت وب کنترل میشود. البته برای کارایی ببیشتر، API هم در نظر گرفته شده است.

تهیه پشتیبان از تمام تنظیمات سیستم با استفاده از ابزار استاندارد کار راحتی است. علاوه بر آن تمامی اطلاعات در دیتابیس ذخیره میشود.

امنیت Security

 دسترسی به ZABBIX Frontend میتواند از طریق SSL برای اطمینان از امنیت مسیر بین کاربر و سرور ایمن شود.

در جهت ارتقا سطح امنیت سیستم مانیتورینگ به عنوان یکی از حساس ترین سیستم های موجود در NOC و  DataCetnter ها کنترل کاربران مختلف باید با حساسیت بسیار زیادی صورت پذیرد. در سیستم مانیتورینگ ZABBIX سعی شده تا تمام آسیب پذیری های ممکن که می تواند راهی را جهت نفو‌ذ به سیستم برای کاربران مخرب باز کند کنترل شده و حتی گزارش حرکات مشکوک به مدیر سیستم ارسال گردد.

یکی از ویژگی های امنیتی که در این سیستم لحاظ شده است مربوط به بخش Login کاربران می باشد که از طریق Lockout Policy امکان حملاتی مانند Brute Force, Dictionary Attack را به صفر رسانده است. بدین شکل که در صورتی که کاربر مخرب به تعداد ۵ مرتبه اطلاعات مربوط به Login را اشتباه وارد نماید سیستم Login به صورت اتوماتیک قفل شده و ورود کاربران به مدت ۳۰ ثانیه امکان ناپذیر خواهد شد.

آدرس IP و تعداد دفعات تلاش ناموفق برای ورود به سیستم پس از اولین Login توسط Admin در همان صفحه اول برای او نمایان خواهد شد .

 

آماده برای استفاده IPv6

با توجه به پایان پذیری IPv4 با سرعتی بالا، اکثر شرکت های بزرگ آی تی به دنبال IPv6 هستند و تمایل زیادی برای استفاده از آن دارند. تمام بخشهای zabbix از IPv4 و IPv6 پشتیبانی میکنند و اجازه استفاده در محیط های متشکل از هردو نسخه و یا محیط های فقط مبتنی بر IPv6 را میسر میسازند.

همه چیز را مانیتور کنید

 مانیتورینگ کارایی سی پی یو، حافظه، شبکه، فضای دیسک، و پردازشها میتواند به آسانی با عامل نرم افزاری zabbix که برای پلتفرم های ویندوز، یونیکس و لینوکس موجود هست میسر گردد. این عامل نرم افزاری به صورت پردازش مستقل نوشته شده و نیازی به محیطهای خاص مانند dot NET و یا جاوا برای اجرا شدن ندارد.

 

مانیتورینگ VMware

 

مانیتورینگ محیط های مجازی سازی

مانیتورینگ سیستم های مجازی سازی اجازه مانیتور کردن مشخصات و آمار مربوط به آنها را به شما میدهد. زبیکس یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای مانیتورینگ محیط های مجازی سازی است که میتواند با سیستم “جستجوی عمیق” خود به صورت اتوماتیک تمامی سیستم های مجازی را تشخیص داده و برای هرکدام از آنها میزبانی برای مانیتور کردن ایجاد کند.

مانیتورینگ ESXI در سرویس Zabix

مانیتورینگ محیط های مجازی سازی از جمله امکاناتی است که سیستم مانیتورینگ زبیکس در اختیار ما قرار میدهد. ESXi یکی از معروف ترین سرورهای مجازی ساز است که امروزه در دیتاسنتر ها به وفور از آن استفاده می شود. با استفاده از قابلیت Low Level Discovery زبیکس میتوان سرورهای مجازی سازی موجود و همچنین Virtual machine های نصب شده روی آن را مانیتور کرد تا از وضعیت آنها از جمله منابع تخصیص یافته آگاهی حاصل کنیم.

در مورد Hypervisor می توان از شاخص هایی مانند Ballooned memory ، CPU cores ، CPU frequency ، CPU usage، Total memory، Cluster name، Used memory ، Number of guest VMs نام برد. با اندازه گیری این مقادیر در فواصل زمانی مشخص و تعیین حدآستانه میتوان وقوع bottleneck را پیش بینی و علت آن را شناسایی کنیم. خرابی های سخت افزاری، مشکل در شبکه و سرویس های دیگر از دغدغه های مدیران ناظر هستند. در صورت بروز چنین مشکلاتی مانیتورینگ زبیکس وقایع غیر معمول را شناسایی کرده و با سیستم اطلاع رسانی و هشدارهای زمانبندی شده، مسئولان مربوطه را به سرعت در جریان وقوع مشکل قرار می دهد.

جهت تحت کنترل قرار دادن خرابی ها و اختلال های احتمالی در منابع، و همچنین توزیع مناسب منابع و بحث مربوط به دسترسی پذیری ماشین های مجازی، از مفاهیمی همچون Cluster، vSphere High Availability، vSphere Fault Tolerance، vSphere Distributed Resource Scheduler، vSphere Storage DRS، vSphere vMotion استفاده می شود. کارکرد صحیح هر یک از این سرویس ها در کیفیت خدمات اثرگذار بوده و رضایتمندی کاربران را به دنبال خواهد داشت.

وضعیت هر یک از ماشین های مجازی بر روی سرورهای ESXi نیز دارای اهمیت می باشد.میزان استفاده ماشین ها از منابع، روشن یا خاموش بودن آن، وضعیت شبکه،  کلاستر میزبان و موارد دیگر را با استفاده از زبیکس میتوان مشاهده  کرد.

ESXI

ESXI-2

مانیتورینگ Hyper-v در سرویس Zabix

در چند سال اخیر تکنولوژی های مجاز سازی پیشرفت های زیادی داشته است. مجازی سازی به عنوان مسئله ای کلیدی در فناوری اطلاعات، سازمانها را برای استفاده از این سرویس در زیرساختهای خود ترغیب کرده است. مجازی سازی این امکان را می دهد تا بتوان از سخت افزار مانند CPU و حافظه استفاده کامل تری شود. همچنین به دلیل هزینه سخت افزارها و مصرف برق به جای استفاده از سرورهای فیزیکی به صورت جداگانه از سرورهای مجازی سازی شده استفاده شود که خود باعث کنترل و مدیریت بهتر منابع و کاهش هزینه ها خواهد شد.

شرکت مایکروسافت به عنوان یک غول نرم افزاری در دنیا طی چند سال گذشته در صنعت مجازی سازی اقدامات قابل توجهی انجام داده است. در سرور 2008 نسخه R2 سرویس Hyper-v ارائه شده تا سازمانها با استفاده از این سرویس بتوانند از قابلیت های این محیط مجازی ساز استفاده کنند.

همانطور که اشاره شد یکی از اهداف اجرای مجازی سازی، استفاده بهتر از سخت افزار و کاهش هزینه ها است. بنابراین برای دستیابی به اهداف مجازی سازی نیاز است که عملکرد آنرا مانیتور و تحت نظر قرار داد. سیستم مانیتورینگ زبیکس قادر است اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و با ارائه گراف و آمار کاربردی ما را از وضعیت سیستم آگاه کند و در صورت وقوع رخداد یا کمبود منابع به مسئولان هشدار های لازم را صادر کند. سیستم مانیتورینگ زبیکس با قابلیت Discovery خود میتواند ماشین های مجازی را روی هر Hypervisor شناسایی کند و آمار شاخص های کنترلی را نمایش دهد.

 برخی از آیتم های مانیتور شده برای سیستم مجازی ساز Hyper-v

Hyper-v
 
 
 

مانیتورینگ دیتابیس

دیتابس یکی از ستونهای اصلی آی تی در دهه های اخیر است. بندرت شرکتهایی وجود دارند که حتی یک دیتابیس هم نداشته باشند. آنها اطلاعات مهم از جمله اطلاعات مربوط به امور مالی، مشتریان و کارمندان خود را در دیتابیس نگهداری میکنند. zabbix توانایی مانیتور کردن کوچکترین جزئیات دیتابیسها ی MySQL, PostgreSQL,Oracle و SQL Server را دارد.

مانیتورینگ کامل پایگاه های داده

پایگاه های داده به عنوان یکی از ستونهای اصلی آی تی در دهه های اخیر از اهمیت بالایی در سازمانها برخوردار هستند. بندرت شرکتهایی وجود دارند که حتی یک دیتابیس هم نداشته باشند. آنها اطلاعات مهم از جمله اطلاعات مربوط به امور مالی، مشتریان و کارمندان خود را در دیتابیس نگهداری میکنند. به همین منظور حصول اطمینان از کارایی و دسترس پذیری پایگاه های داده یکی از ضروری ترین و اصلی ترین نگرانی های سازمانها و مدیران شبکه است.

زبیکس توانایی مانیتور کردن کوچکترین جزئیات دیتابیسها ی زیر را دارد.

– MS SQL

– Oracle

– Postrgres

– MySQL

– MariaDB

MS SQL Server

یکی از مهمترین سیستم های پایگاه داده که امروزه در اکثر سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد SQL Server  می باشد. در کشور ما نیز اکثر سازمان ها و شرکت ها از SQL Server برای ذخیره سازی اطلاعات حساس و مهم خود استفاده می کنند.

لذا علاوه بر حفظ و نگهداری از آن، بازدهی و کارایی بالای آن نیز دارای اهمیت می باشد. Performance پایگاه داده و مانیتور کردن آن از مواردی است که برای مدیران IT سازمان ها مهم و تعیین کننده می باشد. اجرای صحیح Job ها، وجود ارتباط بین پایگاه داده و برنامه های کاربردی، پاسخ دهی به موقع و مناسب به درخواستها، همگی از مواردی است که بر کارکرد دیتابیس تاثیر گذار است.

سیستم جامع مانیتورینگ زبیکس با پوشش موارد فوق این امکان را فراهم می آورد تا در صورت ایجاد خلل یا کاهش بازدهی سیستم، مدیران را با خبر ساخته و علت وقوع آن را ردیابی و گزارش دهی کند.

برخی از ویژگی های مانیتورینگ  پایگاه داده SQL Server :

-میزان استفاده SQL Server از CPU : سروری که برای SQL انتخاب می شود باید علاوه بر پاسخ دهی به پردازش های  سیستم عامل که معمولا windows server است به سرویس SQL Server نیز پاسخ دهی مناسبی داشته باشد.

-میزان استفاده SQL Server  از مموری: میزان فضای موجود برای  اجرای SQL Server  از موارد تاثیر گذار بر بازدهی و کارایی دیتابیس می باشد. در صورت کم بودن این فضا میزان ورودی و خروجی و در نتیجه مصرف پردازنده افزایش یافته و باعث کاهش کارایی SQL Server خواهد شد.

-حجم داده های ذخیره شده: شامل مواردی از قبیل Data Files, Tempdb, Log Files می باشد.

-بررسی اجرا بودن سرویس SQL : در صورت اجرا نبودن سرویس، پس از گذشت مدت زمانی خاص ، زبیکس این قابلیت را دارد تا سرویس را اجرا یا ریستارت کند.

SQL-1

SQL-2

مانیتورینگ UPS

امروزه با توجه به وجود مشکلاتی که در برق شهری دیده می شود، همچون قطع برق، کاهش ناگهانی ولتاژ، افت طولانی ولتاژ، افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ ، افزایش طولانی ولتاژ، نویز و… نیاز به وجود ابزاری مانند UPS در مراکز مهمی از جمله  data center ها و شبکه های کامپیوتری ، بارز است.

وجود چنین سیستمی نیاز به نظارت و کنترل دقیق دارد و سیستم مانیتورینگ ZABBIX با قابلیت های فراوان خود این موضوع را به طور دقیق مانیتور می کند.

برخی از ویژگی های مانیتورینگ UPS :

-اطلاع از وضعیت باتری و تنظیم آیتم های آن : ولتاژ باتری،میزان شارژ باتری، وضعیت دمای باتری و ….

-اعلام خطا  و قابلیت تنظیم آن

– مانیتورینگ وضعیت Bypass

– مانیتورینگ ورودی ها و خروجی های UPS

برخی از آیتم های مانیتور شده برای UPS

Ups

مانیتورینگ شرایط محیطی

اختلال در شبکه برای هر سازمان، یک تهدید به شمار می آید و می تواند به کار و اعتبار آن سازمان آسیب وارد کند زیرا شبکه ها در هر سازمانی به رکن اساسی آن تبدیل شده و بخش های مختلف آن به طور مستقیم به شبکه وابسته می باشد. منظور از شبکه، گروهی از کامپیوتر ها و تجهیزات مرتبط  با هم است که با خطوط ارتباطی به یکدیگر متصل می شوند. از جمله تجهیزات شبکه ای، دوربین ها، سیستم اعلام حریق، سیستم های کنترل دما و شرایط محیطی، دستگاههای ذخیره برق، سیستم های هوشمند ساختمانی و … هستند.

با توجه به اینکه بروز مشکل در سیستم های کامپیوتری و هوشمند اعم از نرم افزاری یا سخت افزاری امری اجتناب ناپذیر است نکته حائز اهمیت نحوه برخورد مدیران با مشکل و سرعت عمل آنان می باشد. اگر مدیری از ابزار مناسب و جامعی برخوردار باشد به بهترین نحو می تواند اقدام به رفع ایراد بنماید.

مانیتورینگ جامع و قدرتمند یکی از این ابزارهاست زیرا مانند چشم مدیر عمل میکند و در صورت بروز اختلال، دراسرع وقت می تواند هشدار و گزارشی صحیح و دقیق به مدیر ارائه کند و علت بروز حادثه و محل آن را مشخص کند.

مانیتورینگ می تواند اهداف زیر را پوشش دهد:

 • پایش و کنترل ۲۴ ساعته سیستم های سخت افزاری، نرم افزارهای پایه و سامانه ها و شبکه
 • پیگیری و طلاع رسانی وضعیت سیستم ها از هنگام بروز خطا تا رفع آن
 • اطلاع از علت دقیق بروز خطا در سریعترین زمان
 • مانیتورینگ سیستم ها با حداقل پرسنل با هدف کاهش هزینه ها
 • اطلاع رسانی وضعیتی و آماری لحظه ای به مسئولین از سیستم های موجود
 • ارائه گزارشات آماری دقیق از سیستم های موجود

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مانند سازمان های دولتی، مراکز نظامی، شهرداری ها، بانکها ، مراکز مخابراتی، اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های نفتی، پتروشیمی و پالایشگاه ها، نیروگاه ها،کارخانجات ،فرودگاه ها، انبارها، سردخانه ها، هتل ها و … دارای سیستم نظارتی شامل دوربین های مدار بسته، سیستم اعلام حریق، حسگرهای نوری، دمایی و رطوبتی هستند که با مانیتورینگ خوب می توان از نحوه کارکرد تعداد بیشماری از این دستگاه ها مطلع بود به این صورت که همه داده های ارسالی از این دستگاه ها را به صورت جامع مشاهده کرد و گزارش آماری دلخواه داشت  و همچنین به محض بروز نقص در هر کدام از آنها به مسئول مربوطه پیام هشدار صادر کند و به صورت دقیق نقص و دستگاه مورد ایراد را مشخص کند.

امروزه از تجهیزات و سنسورهای شرایط محیطی مانند رطوبت و دما سنسورهای حرارتی و سنسورهای نشت و … در سازمان ها،خانه ها ، ادارات و کارخانه ها ، استفاده می کنند، که موجب هوشمندسازی، کنترل شرایط محیط و جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات احتمالی آنها می شود. سیستم مانیتورینگ زبیکس  این امکان را دارد تا با بررسی و کنترل سنسورهای تحت شبکه آنها را ارزیابی و صحت عملکرد آنها را  کنترل نماید.

معرفی انواع سنسور و کاربردهای آن:

سنسور دما (Temperature Sensors):

 • کنترل دمای انبارها برای جلوگیری از آتش سوزی و یا یخ زدگی
 • کنترل دمای مراکز تجاری خالی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها
 • کنترل دمای فریزرها برای جلوگیری از فساد مواد غذایی
 • کنترل دمای server roomها
 • کنترل دمای گلخانه ها

سنسور دمای آب:

 • کنترل درجه حرارت مخزن های آب
 • کنترل دمای مخزن مایعات غیر قابل احتراق
 • مانیتورینگ دمای فرآیند تولید مایعات
 • کنترل دمای استخرها
 • کنترل درجه حرارت آکواریوم ها

سنسور تشخیص آب:

 • تشخیص نشت فاضلاب ها
 • کنترل و بررسی مخزن ها
 • تشخیص  منجمد و یا ترکیدگی لوله های آب
 • تشخیص نشت آب گرمکن ها در هتل ها تفریگاه ها مناطق مسکونی و تجاری

سنسور مادون قرمز حرکت:

 • تشخیص ورود افراد به محل

سنسور تشخیص نور :

 • گلخانه های خورشیدی و پیگیری میزان نور
 • اندازه گیری نور موزه ها

سنسور فعالیت:

 • تشخیص حرکت ناگهانی در مناطق محدود شده و حفاظت شده

سنسور شتاب:

 • نظارت بر خط مونتاژ
 • تست ارتعاش
 • ماشین آلات هوشمند، سازه های هوشمند و مواد هوشمند

سنسور مقاومت:

 • کنترل باتری
 • کنترل مبدل
 • اندازه گیری مقاومت

سنسورهای Open/Closed:

 • در و پنجره های مناطق تجار ی یا مسکونی
 • در سرور روم ها
 • در کولرها و فریزرها
 • در گاراژها

تجهیزات شبکه

zabbix از پروتکل SNMP پشتیبانی میکند، که اکنون میتوان گفت در تمامی تجهیزات شبکه مانند سویچ ها و روتر ها وجود دارد. بنابراین zabbix میتواند با مانیتور کردن و برنامه ریزی ظرفیت شبکه با تهیه اطلاعات مربوط به بکارگیری شبکه، سی پی یو ، حافظه و وضعیت پورتها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد. به عبارت دیگر zabbix توانایی مانیتور هر دستگاهی مانند تجهیزات شبکه، منابع ذخیره سازی، سیستمهای سرمایشی و سیستمهای برقی که از پروتکل SNMP استفاده میکند را دارد.

مانیتورینگ بدون عامل نرم افزاری

علاوه بر پشتیبانی از Agent توسط این سیستم مانیتورنگ به علت اینکه گاهی ممکن است امکان استفاده از Agent روی تمام سیستم های یک سازمان به هر علتی مقدور نباشد این سیستم تعداد زیادی از قابلیت های اصلی مانیتورینگ را به صورت Agent Less و بدون نیاز به Agent ارائه می نماید. طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند بسیاری از سرویس های اصلی مانند Web Server, FTP, SSH,SMTP, IMAP, POP و بسیاری از سرویس های خاص دیگر را بدون نیاز به Agnet و یا دیگر روش های مانیتورینگ، کنترل نموده و نتیجه را تجزیه و تحلیل نماید.

سفارشی سازی

فکر میکنید بعضی از داده ها شدیدا خاص بوده و نیاز به مانیتورینگ سفارشی سازی شده دارد؟ ساختار پویا و امکان سفارشی کردن zabbix این امکان را به شما میدهد که zabbix را برای هر محیطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نامه نویسی برای zabbix وجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.

مانیتورینگ سرورهای جاوا

zabbix از نسخه ۲ خود، یک مولفه جدید با نام Zabbix Java Gateway را به سیستم خود اضافه کرده است که در نوع خود، از اهمیت فراوانی برخوردار است. این ویژگی که به زبان Java نوشته شده و به ZABBIX اضافه شده است، امکان مانیتور کردن نرم افزار های مبتنی بر Java را از طریق تکنولوژی JMX یا Java Management Extensions ایجاد می نماید. بدین صورت که ZABBIX درخواست مورد نظر از طریق ارسال JMX Counter مناسب به سمت Zabbix Java Gateway ارسال می نماید و Zabbix Java Gateway جواب ها را بدون نیاز به هیچ نرم افزار دیگری از نرم افزارهای مبتنی بر Java دریافت کرده و به سمت سرور ارسال می نماید.

وب سرویسها

دیتا بیسها مهم و عالی هستند ولی مانیتور کردن یک دیتابیس به تنهایی نشان از کار کردن سرویس های ما نیست. امروزه اکثر کارهای شرکتهای بزرگ از طریق وب سایت و یا برنامه تحت وب انجام میپذیرد. برای اطمینان از کارایی این سرویس، zabbix به صورت داخلی از مانیتورینگ وب پشتیبانی میکند. با استفاده از این امکان شما میتوانید مراحلی که zabbix هنگام آنالیز داده ها باید انجام دهد را تعیین کنید. این امکان به آسانی اجازه مانیتور کردن دسترسی، مدت زمان پاسخگویی و سرعت دانلود وبسایت ، فروشگاه، ویکی و یا سیستم پشتیبانی آنلاین را به شما میدهد.

مانیتورینگ سخت افزاری

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم مانیتورینگ Zabbix امکان مانیتورینگ سخت افزاری می باشد. بدین معنا که برای این نوع از مانیتورینگ، سیستم Zabbix برای جمع آوری اطلاعات از سخت افزارهای دارای قابلیت IPMI هستند، نیاز به هیچ واسطی نداشته و می تواند به صورت مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید. در نتیجه اطلاعاتی مانند درجه حرارت ، سرعت فن ، وضعیت هارد دیسک و … به راحتی و بدون نیاز به سیستم عامل قابل دریافت است. این ویژگی این امکان را به مدیران مانیتورینگ می دهد که حتی در مواقعی که سیستم عامل غیر فعال شده و یا خاموش است ، اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه مورد نظر دریافت کند و حتی می تواند تحت شبکه و مستقل از سیستم عامل یک دستگاه را روشن و یا خاموش نماید.

راهکارهای تجاری برای مانیتورینگ شبکه ZABBIX

عیب یابی از راه دور

با استفاده از خدمات عیب یابی از راه دور شرکت سدید آفرین، مشکلات پیش آمده در عرض چند ساعت حل خواهد شد، بدون اینکه نگران از دست دادن داده های با ارزش خود باشید.

ساخت Template 

با استفاده از خدمات ساخت template های سفارشی ، مشتریان میتوانند دستگاه ها و سیستم های منحصر به فرد و یا حتی غیر استاندارد خود را به راحتی مانیتور کنند.

سیستم های اعلام هشدار Zabbix

از آنجا که تمام اطلاعات و داده هایی که توسط سیستم زبیکس مانیتور می شوند مهم و از اصلی ترین شاخص های یک سازمان یا نهاد می باشند باید تغییر وضعیت این سیستم ها و ایجاد مشکل در هر نقطه از این سیستم به سرعت اعلام شده و مشکل ایجاد شده رفع گردد. به همین علت زبیکس از سیستم های اعلام هشدار استفاده می کند تا سازمان در کوتاه ترین زمان از مشکلات آگاهی و به برطرف کردن آن بپردازد.ارسال پیام یکی از بهترین روش ها برای اطلاع رسانی از وضعیت سیستم است که زبیکس نیز این راهبرد را در سیستم مانیتورینگ خود تعبیه کرده است.

Email: برای دریافت و خواندن ایمیل از سیستم زبیکس، سرورها و کلاینت ها باید از استاندارد SMTP/MIME e-mail پشتیبانی کنند. زبیکس ایمیل را با فرمت UTF-8 ارسال می کند.

SMS: زبیکس برای ارسال SMS میتواند از یک مودم سریال GSM که متصل به پورت سریال سرور زبیکس است استفاده کند و یا اینکه از طریق وب سرویس های مخصوص ارسال SMS مانند مگفا بهره ببرد.  برای پیکربندی SMS به عنوان کانال تحویل پیام،باید SMS را به عنوان یک media تعریف کنید و شماره تلفن هر کاربر را وارد کنید.

Jabber:  برای پیکربندی Jabber یا پروتکل (XMPP) به عنوان کانال تحویل پیام، باید Jabber را به عنوان یک media تعریف کنید و به هر کاربر یک آدرس نسبی بدهید.

سیستم جامع حفاظت از فایل TFG

ایجاد امنیت اطلاعات بدون هیچگونه تغییر در روالهای کاری کاربران و بدون اطلاع آنها

Total File Guard سیستمی برای حفاظت از اطلاعات جهان الکترونیک بوده که سهولت عملکرد را به عنوان یک امنیت اولویت می بخشد. در حین تداوم پروسه انتقال اطلاعات، بدون تغییر در Framework سیستم و یا عادات عملکرد اپراتور، امنیت اطلاعات میتواند به بهترین روش از طریق تکنولوژی کنترل پارامتری پیشرفته حفاظت شود.

TFG برای هرگونه فرمت الکترونیکی، حفاظت اطلاعات را اعمال میکند و میتواند بهترین پارامتر کنترل امنیت را با توجه به پروسه فعالیت های یک شرکت ایجاد نماید، حال خواه صورت حساب اجناس باشد، خواه پروفایل مشتریان درون ERP، یا پارامترهای کنترلی، و یا گزارش های ارزیابی ماشینهای تولیدی، و یا اطلاعات یک مریض در سیستم اطلاعات بیمارستان و یا حتی سیستم PL/DM ، حفاظت از اطلاعات از زمان پروسه ایجاد اطلاعات تا زمان پاک کردن آن به طور کاملا غیر محسوس انجام میشود.

کنترل چاپ کردن

هنگام پرینت اطلاعات، یک شماره اختصاصی برای هر پرینت در نظر گرفته میشود و به صورت واتر مارک بر روی کاغذ چاپ میشود، که بر اساس آن کاربر پرینت کننده مشخص میشود.

حفاظت مداوم

از اطلاعات خود در هر مکان و هر زمان حفاظت کنید، حتی هنگامی که فایلهای شما از شبکه خارج شده و در دست افراد دیگر است.

آغاز به کار بدون ایجاد وقفه

شما میتوانید بدون ایجاد وقفه در روند انجام کار کارمندان سازمان، شروع به یکپارچه سازی سیستم ها و شبکه سازمان با TFG کنید.

اشتراک گذاری ایمن فایلها با شرکا

Total File Guard امکان به اشتراک گذاری فایل با شرکای سازمان را بدون نگرانی از دزدیده شدن فایلها فراهم میکند

پشتیبانی بیش از 300 نرم افزار

فایلهای محافظت شده میتوانند با استفاده از نرم افزار های معمول ایجاد شده، ویرایش شده و نمایش داده شوند.

حسابرسی مستمر

شما میتوانید پیگیری کنید که کدام کاربران کپی فایل حفاظت شده را دارند و چه کاری با فایل حفاظت شده انجام میدهند.

کنترل حوادث

مرکز کنترل عملیات امنیت اطلاعات Total File Guard از طریق چندین سرور میتواند اجرا شود.

 

برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت

برای رشد کردن برنامه ریزی کنید

به دست آوردن تجهیزات جدید میتواند هفته ها طول بکشد، مدیر آی تی سازمان باید یک برنامه ریزی دقیق برای استفاده از منابع در چند ماه آینده داشته باشد.

با داده های جمع آوری شده با نرم افزار مانیتورینگ zabbix ، شما میتوانید به راحتی اطلاعات موجود را تحلیل کنید، برای مثال،  میزان رشد استفاده از دیسک و اینکه  چه زمانی فضای موجود رو به اتمام است.

بنابراین شما میتوانید از وقوع حوادثی مانند استفاده بیش از حد از انرژی ، استفاده بیش از حد اینترنت و اتمام فضای دیسک با یک برنامه ریزی دقیق جلوگیری کنید.

بدون اتلاف منابع

بسیاری از منابع موجود در شرکتهای آی تی معمولا قدرتمند تر و بیشتر از نیاز واقعی شرکت است. برای مثال، استفاده از سویچی با پورت ۱گیگابیتی برای اتصال به سروری با اینترفیس ۱۰۰مگابیتی.

در سیستم مانیتورینگ zabbix شما میتوانید به آسانی میزان منابع به هدر رفته مانند CPU، Memory،Disk و پهنای باند شبکه را تشخیص دهید. این امکان نه تنها میتوان بر روی یک دستگاه به کار برد بلکه میتوان برای گروه خاصی از دیستگاهها نیز استفاده کرد.

با استفاده از این روش شما میتوانید برای استفاده صحیح تر از منابع موجود در سازمان برنامه ریزی مجددی داشته باشید.

با Adminpro باشید !

منتظر قسمت سوم مقاله Zabbix که پر از مسئله های کاربردی میباشد باشید !

نویسنده : مهندس محمد سیدی

دانلود

 
محمد